Maizes darbnīca, lauku mājas "Donas"

“Donas” ir viena no retajām vietām Latvijā, kur pēc sentēvu tradīcijas saimniece Ilze cep īstu, dabīgu rudzu rupjmaizi. Šeit ciemiņiem ir nebijusi iespēja pašiem mīklu gatavot gadsimtu senā abrā un cept savu kukulīti īstā maizes krāsnī.

Vietas vēsture un produkta izcelsme

Pie Jēberlejas estrādes kalnā slejas laukakmeņu būve – tā sava pamatīguma dēļ jau izsenis piesaistījusi dažādu ļaužu uzmanību kā miera, tā nemiera laikos, līdz 1976. gadā tajā tika atvērta daudzinātā Blomes maizes ceptuve. “Īsts latvietis bez kārtīgas rupjmaizes nevar dzīvot!” teicis tolaiku pagasta priekšsēdētājs Bērziņu Imants, un gādājis saviem ļaudīm stipru, īstu rupjmaizi. Laika gaitā saimnieki nākuši un gājuši, līdz darba duna maizes ceptuvē noklususi. Nesen, 2006. gadā, jauniem spēkiem, jaunu duku nāca jauni saimnieki - dullie ādažnieki, kas, ilgi nedomādami, ķērušies klāt - pašu rokām darīta maizes krāsns, krātas sentēvu gudrības un drīz ciemiņi cienāti ar gardu, īstu un stipru rudzu rupjmaizi. Šāda maize ir īsts latvju lepnums - tāda, tik stipra maize ne agrāk, ne šodien netiek cepta nekur citur kā Latvijā.

Plašāk par produktu un iespējām

Maizes cepšana “Donās” ir kārtīgs un nesteidzīgs darbs - ciemiņiem der ieplānot vismaz pāris stundas. Tur pat, pagalma saulītē, cepēja Ilze pastāstīs, kālab šeit atceļojuši un kā maizīte šeit atkal iedzīvojusies, bet cītīgi uzsvērs - ar recepti un zināšanām vien nepietiek - jākrāj dzīves gudrība un pieredze. Tāpēc silta, vairākas stundas kurināta maizes krāsns jau gaidīs, bet kukulītis - katra paša meistarība. Pirms ķerties pie darba, saimniece labprāt pastāstīs un parādīs, kā dabas un saimnieka auklēts rudzu grauds pārtop gardā iesalā, top iejaukts maizes putrā un pēcāk, akas ūdens atdzīvināts, briest gadsimtu pieredzējušā abrā. Te, nu, katrs "glāsta savu kukulīti pret vakariem, pret rītiem" un liek uz kļavu lapu paklājiņa. Vēlāk, kamēr mīklas rituļi krāsnī top par tumši brūniem kukuļiem, saimniece cienā ar gardu maizi un aizdariem - kaņepēm, pašmeistarotām zaptēm, īstu lauku pienu, lauku tēju un medu.

Nepalaid garām

Izcept pašam savu kukulīti, ko ņemt līdzi uz mājām.

Vēl piedāvā

Ceļā nogurušie var “Donās” arī nakšņot un atpūsties pirtiņā, bet izsalkušajiem iespējams pasūtīt īpašu maltīti labākajās Vidzemes tradīcijās.


Praktiskā informācija

Cena pieaugušajiem eur 7.00 / bērniem eur 5.00. Nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās. Ciemošanās ilgums 2.5h - 3h. Ciemiņu skaits 1 - 50.

Nokļūšana

Adrese: “Donas”, Blomes pagasts, Smiltenes novads, LV-4707.

No Valmieras dodieties Smiltenes virzienā, un nogriezieties uz Blomi. Tālāk ceļš ved uz Jeberu pusi, kur jānogriežas pie norādes uz estrādi.

GPS: 57° 27' 18.5724"; 25° 44' 11.2626"

Tālrunis: (+371) 26425426; 29160457

E-pasts: donas@inbox.lv

Web: maizesdarbnica.blogspot.com