Kaņepju saimniecība "Adzelvieši"

Gadsimtiem senās Adzelviešu mājas ir vienīgā vieta Latvijā, kur pēc senas gatavošanas un garšas tradīcijas pats māju saimnieks ar rokām soli pa solim, sākot ar kaņepju audzēšanu, gatavo “Latvijas melnos ikrus” - tīru kaņepju aizdaru. Saimnieks aicina ciemiņus ielūkoties senatnīgajā noskaņā, pašiem apgūt aizdara gatavošanas meistarību un nobaudīt uz vietas darīto gardumu.

Vietas vēsture un produkta izcelsme

Agrākos laikos, kad tuvākās un tālākās zemēs valdījuši Krievijas cari, līdz pat Pēterburgai gājušas valodas par “Latvijas melnajiem ikriem” - tos “zemnieki ēdot karotēm vien, glabājot mucās ar vien stīp’ un tas esot labākais ēdiens pasaulē!”. Paši nevarēdami reto gardumu sadabūt, sūtījuši ļaudis uz Vidzemi meklējumos. Tā nu augstiem ļaudīm iegaršojies, un kopš tā laika, ķeizara maltītes slavu ieguvušas, jau gadsimtiem ilgi kaņepes daudzās mājās turētas sevišķā godā. “Adzelvieši” - vienas no šīm senajām mājām, kur nu jau ceturtajā paaudzē dzīve rit kaņepju aizdara tradīcijā.

Pats kaņepju gardums saukts dažādi - kaņepju sviests, grūslis, grūdenis, pavalgs, bet Vidzemes mājās - aizdars. Tā baudīšana ne tik vien garda, kā veselīga - sātīgs, spēcinošs, sirdij un asinīm labs.

Plašāk par produktu un iespējām

Dodoties ciemā Adzelviešos, nedaudz vairāk kā stundas laikā būs iespēja sajust tīru seno laiku noskaņu. Pats saimnieks ciemiņus sagaidīs un ar stāstiem ievedīs Adzelviešu senatnē.  “Stāstīts gana, tagad pie darba!” - saimnieks ikvienam arī pamācīs, kā gardā grūsla gatavojama - kur un kā kaņepe audzējama, kā raža kopjama un kā sēkliņas pēc senām tradīcijām apstrādājamas. Kaņepe - ražens augs, tālab saimnieks labprāt arī pamācīs, kā rīkoties ar kulstīklu, mīstīklu, “cuciņ” un citiem senu arodu darba rīkiem, lai pagatavotu kaņepju šķiedru un savītu stingrākās tauvas. Pēc labi padarīta darba pienākas arī stiprināšanās ar gardumiem - kaņepju aizdaru, Dainu tēva kaņepju atvilktnes noslēpumiem, saimnieka padomiem ēdienu gatavošanā un “kaņepju dziesmām”.

Nepalaid garām

Nobaudīt kaņepju raupjo malumu ar medu uz rudzu maizes kopā ar svaigu, Adzelviešu pļavā plūktu zāļu tēju.

Vēl piedāvā

Mazākām grupām un īpašiem viesiem iespēja ar saimnieku sarunāt mājas pirtiņu vai būt klāt uz mājas alus brūvēšanu sendienu tradīcijās Līgo svētkiem.


Praktiskā informācija

Cena eur 3.00 par personu - ja grupa lielāka par 5 cilvēkiem. Ja grupa līdz 5 cilvēkiem -  cena par grupu eur 15.00. Nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās. Ciemošanās ilgums 1.5 h. Ciemiņu skaits 1 - 50.

Nokļūšana

Adrese: "Adzelvieši", Burtnieku pagasts, Burtnieku novads, LV-4206.

GPS: 57.43 923; 25.19 782

No Valmieras brauciet uz Rūjienu līdz Rencēniem un griezieties pa kreisi uz grants ceļa. Brauciet 6km un griezieties pa labi pie norādes “Adzelvieši”.

Tālrunis: (+371) 29253507

E-pasts: info@adzelviesi.lv

Web: www.adzelviesi.lv