Auzu pārslu un iesala spēka cepumi

Pavasarī lāči un cilvēki modīsies un dosies mežā. Bet tāda mošanās nav nemaz tik viegla, vajag gana daudz spēka! Šie būs cepumi enerģijai un imunitātei. Bez pievienota cukura, viss saldums un milzu spars no pašu vārīta iesala, cidoniju sukādēm un bišu maizes.

Kad iesala dzēriens “Zelta zirgs” tā ilgāk vārījies, pāri paliek tumši brūna, salda karamele, kam garšā patīkami jūt rupjas rudzu maizes garoziņu. “Zelta zirgs” ir tāds Latvijas spēka dzēriens – tas brūvēts no Latvijā augušiem miežiem un rudziem, pievienojot aromātiskus apiņus. Tādēļ novārītā iesala karamele labi garšo un vēl labāk smaržo. Patiesībā, to vārot, visa māja smaržo pēc mežonīgu apiņu ieskauta, nobrieduša rudzu lauka.

Kur miežu un rudzu iesala saldenais rūgtums, tur labi iederas auzu miltainais saldums, cidoniju patīkamais skābenums un bišu maizes pamatīgums. Ne velti cidonijas ir ziemeļu supercitrons, C vitamīna daudzumā to itin viegli pārspējot. Klāt vēl bišu maize vispārējai organisma spēcināšanai un spēka cepumi gatavi. Virspusē kraukšķīgi, iekšpusē mīksti un staipīgi. Vārdu sakot, īsti aktīvu brīvdienu vai tālu pārgājienu cepumi.

Sastāvdaļas (10 palieliem cepumiem):

  • 200 g pilngraudu auzu pārslas

  • 0.5 l iesala dzēriens “Zelta zirgs” + vēl viens, ko ņemt līdzi pārgājienā un baudīt kopā ar cepumiem

  • 100 g sviests

  • 50 g “Gardu muti” cidoniju sukādes

  • 2 ēdamkarotes bišu maize granulās

Gatavošana:

Lej katliņā iesala dzērienu un uz mazas uguns vāri, kamēr katliņā palikusi vien piektdaļa (100 ml) šķidruma. Tikmēr sagriez cidoniju sukādes mazākos gabaliņos un liec bļodiņā kopā ar bišu maizi - aplej ar ūdeni un ļauj 5 min izmirkt, lai cidonijas un bišu maize kļūst mīkstākas.

Kad iesala dzēriens novārījies, ņem katliņu nost no uguns un izkausē siltajā iesalā sviestu. Jauc visas sastāvdaļas kopā un labi izmaisi. Nogaršo – ja, nu, akurāt prasās saldāks, vari pievienot medu pēc garšas. Ietauko cepešpannu vai ieklāj tajā cepampapīru. Liec visu cepumu masu uz pannas, to vienmērīgi izlīdzinot un stipri piespiežot ar rokām. Ja cepumi netiks stipri pieblietēti, tie lāgā negribēs turēties kopā. Cep sakarsētā krāsnī 180 Celsija grādos, kamēr cepumi zeltaini (kādas 15-20 minūtes). Jo ilgāk cepsi, jo kraukšķīgāki tie būs. Kad cepumi nedaudz padzisuši, ar asu nazi sagriez tos taisnstūros. Ļauj pilnībā atdzist un pako iekšā pārgājiena somā.