Meteņdienas svinības un tirdziņš

Meteņdienas svinības un tirdziņš

Valmiermuižā daudzināja Meteņdienu un andelējās

Lai ieskandinātu pavasara tuvošanos, 3. februārī no plkst. 11.00 līdz 15.00 pie Valmiermuižas alus darītavas norisinājās Meteņdienas svinības un tirdziņš Gardu muti. Tirdziņā pulcējās tirgotāji, kas piedāvāja gan gardas ēdamlietas un našķus, gan dažādas amatnieku gatavotas lietas, kas noder saimniecībā. Meteņi ir arī ciemos braukšanas laiks, tāpēc bijām priecīgi uzņemt viesus, kopīgi izzinot tradīcijas, piedaloties darbnīcās, mielojoties Alus virtuvē un dodoties izjādēs ar zirgiem.

 Mājražotāju un amatnieku tirdziņš

Meteņu laikā ciemos nedrīkstot doties ar tukšām rokām, tamdēļ tirdziņā bija iegādājamas dažnedažādas lietas, ko dāvāt mājas saimniekiem. Labumus varēja atrast gan gardēži – kārtīgus lauku gardumus, kūpinājumus, maizi, svaigu sieru, kā arī našķus, medu, alu, vīnu un citus dzērienus, gan skaistu meistarstiķu cienītāji – krāšņumlietas, mājas rotājumus, apģērbus un saimniecībā noderīgas lietas.

 Tradīciju izzināšana

Lai gada sākumā jestrāks prāts un ātrāk pamodinātu dabu, dziedājām dziesmas, gājām rotaļās, sildījāmies, gardi mielojāmies un darbojāmies. Meteņos pēdējo reizi iet budēļos, nodrošinot auglību laukiem un pasargājot sevi un tuvākos no ļauna – par šo un citiem rituāliem vairāk aicināja izzināt folkloras kopa. Svinībās sastapām arī draudzīgo Valmiermuižas staļļa saimi, ar ko kopā devāmies izjādēs.

Dzīres, alus un garškopju kustības „Gardu muti” izloloti dzērieni

Kā jau svētkos pienākas, jāgādā bagātīgs mielasts, par ko bija parūpējusies arī Valmiermuižas saime. Pērn jau varēja iepazīt un sasildīties ar garškopju kustības Gardu muti izloloto upeņu morsu, kam šoreiz pievienojās arī no Latvijas dzērvenēm gatavots morss. Svinībās neiztika arī bez alus, tāpēc Valmiermuižas alus darītavas meistari bija izbrūvējušu ko jaunu celšanai galdā. Valmiermuižas alus virtuve cienāja ar sātīgu zupu tirdziņā, kā arī gan sestdien, gan svētdien (no plkst. 10.00 līdz 14.00) ikviens varēja ieturēt nesteidzīgas, gardas un spēka pilnas Latvijas garšu brokastis īpašā tematikā.

Darbīga nedēļas nogale Valmieras pusē

Lai svētki tik ātri nebeigtos, fonds „1836” un Gardu muti rosināja vakaru tupināt muzikālā gaisotnē. No plkst. 19.00 Valmiermuižas alus darītavā kā tuvi, tā tāli ciemiņi tika aicināti uz jaunā dziesminieka Enriko Podnieka debijas albuma prezentāciju. Svētdien, 4. februārī, plkst. 11.00 izturīgie un aktīvie kopā ar fonda „1836” komandu varēja doties pārgājienā Valkas novadā – posmā no Valkas līdz Cirgaļu skatu tornim. Vairāk par pārgājienu meklē mājaslapā 1836.lv.

 

Gadskārtu svinības atbalsta: Valmiermuižas alus darītava, garškopju kustība Gardu muti, Burtnieku novada pašvaldība, SIA „ZAAO”. Informatīvie atbalstītāji: Valmieras Kultūras centrs, t/c „Valleta”, laikraksts „Liesma”.

Plašāka informācija: Valmiermuižas kultūras biedrība, kultura@valmiermuiza.lv, tālr. nr.: 27337798